+48 511 565 134
batubatawnetrza@gmail.com

Blog

HomeCoach designCOACH DESIGN – mała przestrzeń duże mozliwości

COACH DESIGN – mała przestrzeń duże mozliwości

 

Jednym z największych dylematów i problemów podczas planowania naszego mieszkania jest mała powierzchnia na której musimy zmieścić liczne funkcje. Oczywiście wiele zależy od ustawności naszej przestrzeni ale nic nie zastąpi kreatywnego podejścia do tematu.

Przedstawiony projekt salonu z aneksem kuchennym na wymiary 5×3 m i powierzchnie 15 m2. Podaję wymiary bo zawsze zastanawiając się czy u mnie da się zrobić coś takiego szukamy odniesienia do naszego wnętrza a wymiary pomogą takie porównanie. Widzimy wiec projekt który w mniejszym lub większym stopniu się nam podoba, ale na pewno w maksymalny sposób wykorzystuje przestrzeń i sprawdza się dla klientki dla której został zaplanowany oczywiście z jej udziałem.

Teraz powinniśmy przeanalizować jak my możemy na małej przestrzeni stworzyć funkcjonalne wnętrze spełniające nasze potrzeby

 

PODZIAŁ NA STREFY

Podziel mieszkanie na strefy. Podstawowe strefy w małej przestrzeni to

  • strefa wypoczynku, relaksu ( obejmująca na ogół sofę, fotel, stolik kawowy, telewizor)
  • miejsce do spożywania posiłków ( obejmująca np.stół z krzesłami lub miejsce do spożywania posiłków w formie baru)
  • kuchnia ( nawet najmniejszej kuchni należy zaplanować 5 stref – strefa przygotowania, strefa przygotowania, strefa zmywania, strefa zapasów, strefa gotowania – kuchnia jest bardzo robudowanym tematem dlatego przybliżę ją w kolejnym poście)

Pozostałe strefy, które  dobrze jest czasami wydzielić w strefie dziennej

  • miejsce do  zabawy dla dzieci
  • miejsce do magazynowania np.biblioteczka, miejsce na prezentacje hobby, miejsce na ubrania
  • miejsce do spania

 

OŚWIETLENIE

W małej przestrzeni warto zastosować oświetlenie które podkreśli poszczególne strefy. Gra świateł pozwoli nam rozbić wnętrze i stworzy przyjemny klimat. Nie za mocne światło nad stołem świetnie się sprawdzi przy rodzinnych spotkaniach  i nie oślepi biesiadników. Światło przy sofie również warto by było subtelne i najlepiej zapalane właśnie przy sofie zwłaszcza, że często w polskich domach salon pełni funkcję sypialni i wówczas takie oświetlenie świetnie się sprawdzi jeśli chcemy poczytać książkę lub stworzyć intymny klimat. kolejnym miejscem jest kuchnia i tutaj również warto podświetlić blat roboczy. Warto zwrócić uwagę że popularne jakiś czas temu sufity podwieszane ze światełkami nad szafkami górnymi są rozwiązaniem nie praktycznym, gdyż stojąc przy blacie rzucamy cień i zasłaniamy dostęp światła dlatego lepiej oświetlić blat roboczy poprzez umiejscowienie źródła światła w dolnej krawędzi górnych szafek w postaci oczek lub taśmy led. Pozostałe oświetlenie to już kwestia gustu i pomysłu.

 

NIE PRZESADŹ 

Jednym z najczęstszych błędów jakie popełniamy to przesadzone gabaryty mebli niedostosowane do naszej przestrzeni. W sklepie, gdzie mamy ogromną przestrzeń wszystkie sofy wydają się małe i zgrabne, a jak przywozimy taką sofę do domu to widzimy, że zajmuje większość przestrzeni, a niestety zwrotów w większości wypadków nie ma.  Dlatego warto przygotować sobie rzut na kartce papieru albo bezpośrednio na podłodze rozrysować sobie wszystkie meble i zabudowy np. kredą albo wykonać prosty model z kartonów. Takie rozwianie wymaga trochę pracy ale na pewno  unikniemy części błędów. Pamiętajmy również o szerokości przejść to, że mieszczą się wszystkie nasze meble nie oznacza że będziemy mogli miedzy nimi się poruszać! W swoich planach nie zapomnij o grzejniku i firankach i zasłonkach jeśli oczywiście je planujesz. Na taką dekorację musisz odjąć ok. 25 cm licząc od grzejnika oczywiście – nie chcesz chyba by firana opierała się o grzejnik jeśli jest ciasno to lepiej w ogóle z niej zrezygnuj i ocieplij wnętrze tylko zasłonami – mogą nie być funkcyjne ( nie służyć do zasłaniania) ale stanowić piękne wypełnienie wnętrza, stanowić jego dekoracje.

DAJ WNĘTRZU „DUSZĘ” 

Nawet najpoprawniej zaplanowane mieszkanie będzie tylko kupą mebli jeśli nie sprawimy by było tylko Nasze , nie tchniemy w niego „duszy”.

  • Pomyśl o osobistych pamiątkach, zdjęciach. Kompozycje zdjęć zawsze świetnie się sprawdzają.
  • Wybierz ciekawą lampę albo kinkiet , coś oryginalnego z charakterem , czasami jedną lampą możesz zmienić całe wnętrze.
  • Detal gra role, poranna kawa z pięknej filiżanki zawsze będzie smakować lepiej, owoce wyłożone na ciekawej paterze będą uzupełniać wnętrze
  • Świeże kwiaty sprawią że po powrocie do domu po ciężkim dniu zawsze się uśmiechniesz i pomyślisz jak jest pięknie!

 

NIE IDŹ NA KOMPROMISY SZUKAJ SATYSFAKCJONUJĄCYCH ALTERNATYWNYCH 

Kończy Ci się budżet, a ciocia oferuje starą komodę  i głupio Ci odmówić? Po pierwsze sprawdż czy masz gdzie ją wstawić taki mebel może np. stanowić stylową szafkę pod telewizor ale nie musi. Możesz ją przerobić przemalować, dodać ciekawe uchwyty – jeśli taki jest plan to zero tolerancji dla odwlekania takich spraw nie sprawiaj sprawy „na ostrzu noża” ale jeśli nie zajmiesz się przerobieniem mebla w przeciągu miesiąca to najprawdopodobniej stara komoda będzie straszyć w twoim mieszkaniu przez długi czas. Dobrze przemyśl przyjęcie trochę narzuconego mebla bo jeśli on Ci się nie podoba, nie ma co „żyć ” z nim przez najbliższe lata i pamiętaj jeden mebel może stać się zaczątkiem „gradobicia” i zatracisz w tym wszystkim Siebie , a mieszkanie powinno być Twoje! Mieszkanie powinno odzwierciedlać twój styl życia, jego tempo.

 

 

 

 

 

 

 

Sorry, the comment form is closed at this time.